Ballina / KURIOZITETE / Antarktik: Shkëputet ajsbergu gjigant, parashihen rreziqe
ajsbergu antarktida

Antarktik: Shkëputet ajsbergu gjigant, parashihen rreziqe

Një akullnajë trilion-tonësh, që është pesë herë më i madh se Londra, ka filluar të rrotullohet pasi ka dalë në një mot të jashtëzakonshëm të ngrohtë në Antarktik.

Grupi masiv i akullit, i njohur si A-68, u nda nga akulli Larsen C të Antarktidës vitin e kaluar.

Shkencëtarët më parë besonin se ajsbergu, i cili është më i madh se shteti i Delaware, ishte mbyllur në vend dhe “ka të ngjarë të ngecë në shtratin e detit”.

Por tani, të dhënat e reja tregojnë se gjatë dy muajve të fundit, ajsbergu ka filluar të rrotullohet.

Në rreth 1100 metra i trashë, kishte shqetësime madhësia e tij dhe do të kishte një ndikim të madh në nivelin e detit.

Profesor Brandon, i cili punon në universitet, parashikoi se ajsbergu do të vazhdojë të rrotullohet.

“Mendimi im është se A-68 do të vazhdojë të rrotullohet ashtu siç është tani rreth asaj pike perëndimore.”

“Ka një sasi spektakulare momentesh dhe nuk do të ndalet lehtë. Unë duhet të mendoj se do të shohim disa goditje interesante të akullit në muajt e ardhshëm.”

Shkencëtarët kanë frikë se do të vijnë kolapse të mëtejshme të akullit dhe mund të shtrembërojnë bilancin e klimës së planetit.

@Fluidi

Provo po ashtu

NASA ZBULON OBJEKTIN MISTERIOZ TË AKULLIT

NASA zbulon një objekt misterioz të akullit

Horizonti i ri është në rrugën e tij drejt rripit të Kuiper, ku objekti i …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.