fbpx
Aloe Vera

Aloe Vera ju sjell shumë dobi, përdorne

Aloe Vera është një bimë shumëvjeçare, e cila posedon cilësi të jashtëzakonshme. Pjesa e saj e brendshme apo pulpa e pastër që i ngjan xhelit është shumë e dobishme si për përdorim të brendshëm (konsumim) ashtu edhe për atë të jashtëm (për lëkurë).

Aloe Vera duket se ka virtyte për të gjitha të këqijat – kancerin, ekzemat, hemorroidet, problemet kronike të tretjes, imuniteti i dobët etj. Realisht një mrekulli e natyrës.

Aloe vera, bimë me virtyte të shumta jo vetëm që stimulon imunitetin, shëron, por gjithashtu vepron si një antibiotik dhe një anti-inflamator sikur nga brendësia ashtu edhe në qoftë se përdoret mbi lëkurë.

Aloe vera eliminon toksinat dhe lehtëson dhimbjet e stomakut dhe sëmundjet e stomakut.

Përveç kësaj, kjo bimë shumëvjeçare rekomandohet për diabetikët, dhe për njerëzit që vuajnë nga alergjitë, kapsllëku, problemet e zemrës, problemet me tretjen.

Përveç fuqisë shëruese që ajo posedon, Aloe Vera është edhe parandaluese e fuqishme ndaj sëmundje të ndryshme, andaj konsumimi i saj është jo luksoz, por i domosdoshëm e mbi të gjitha, në ditët e sotme ku ushqimi ka humbur vlerat ushqyese.

Me pak fjalë, Aloe Vera është një farmaci e vërtetë: ajo përmban shumë përbërës aktivë, duke përfshirë mineralet, enzimat, vitaminat dhe mukopolisaharidet të cilat trupi nuk mund t’i prodhoj vet.

Ekzistojnë më se 300 lloje të kësaj bime.

Më e përdorura është sigurisht Aloe VeraBarbadensis Miller për shkak të pasurive të saja. Fillimisht nga Afrika e Jugut, AloeVera është rritur në mbarë botën, veçanërisht në Spanjë, Meksikë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Jugore.

Gjethet janë mjaft të ngushta, të gjata dhe të dhëmbëzuara. Shumë mendojnë gabimisht se Aloe është kaktus. Aloe Vera është bimë e familjes së liliaceve, që do të thotë hudhrës, qepës, asparagusit.

Pararendësit e mjekësisë moderne si Plini Plaku, Aristoteli dhe Hipokrati kishin zbuluar tashmë cilësitë e shumta të kësaj bime. Ata e përdorën atë kryesisht për: përmirësimin i mpiksjes së gjakut, të ndihmojë zorrët kapriçioze, për zbutjen e ulcerave, për shërimin e plagëve, si dhe për përfitimet e saj ndaj lëkurës: për trajtim dhe për zbukurim të saj.

Për më tepër, Kleopatra nuk i hiqte vetes pronat e jashtëzakonshme të kësaj bime për të përsosur bukurinë e saj legjendare! Maya e quajti këtë bimë “burimi i të rinjve”.

Gjethja i Aloe Veras përmban më shumë se 75 lëndë ushqyese dhe 200 përbërës të tjerë, si dhe 20 minerale, 18 aminoacide dhe 12 vitamina.

Aloe Vera nuk ka toksicitet, nuk ka kundërindikacione ndaj medikamenteve të tjera, përkundrazi duke patur parasysh që pastron traktin e tretjes, ajo shton efikasitetin e medikamenteve.

Aloe Vera është bimë e përshtatshme dhe e dobishme si për fëmijët, ashtu edhe për të rriturit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.