Aksidentimet e kosovarëve në Gjermani, reagon ambasada

Në Gjermani kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve të rënda pesë bashkatdhetarë.

Ditë më parë kanë ndërruar jetë dy të rinj nga Kosova, pasi u goditën nga treni, kurse mbrëmë kanë ndërruar jetë tre shqiptarë në Gjermani në një aksident trafiku, shkruan albinfo.ch.

Për këto raste ka reaguar edhe Ambasada e Kosovës në Gjermani.

“Java që po lëmë prapa ishte e zezë për Kosovën dhe shqiptarët.

Në Gjermani kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve të rënda pesë bashkatdhetarë.

Ambasada e Republikës së Kosovës shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjarët e viktimave dhe njofton që në koordinim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Prishtinë është në kontakt të afërt me autoritetet gjermane për sqarimin e rrethanave të aksidenteve në Bruckerg të Bavarisë ku humbën jetën dy vëllezër dhe Meersburg të Baden-Württemberg ku sot kanë humbur jetën edhe tre shqiptarë nga Kosova gjatë udhëtimit për Zvicër”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.