fbpx
agk 2

AGK reagon ndaj Haradinajt që i quajti gazetarët zagarë

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar pas deklaratave të ish’kryeministrit Ramush Haradinaj në drejtim të gazetarëve.

AGK në reagimin e tyre shkruajnë se e dënojnë ashpër gjuhën ofenduese të kreut të AAK’së në drejtim të gazetarëve.

Sipas tyre, Haradinaj mbrëmë (7 gusht), në një emision debatues i ka quajtur “zagarë”, gazetarët që kanë raportuar nga Uashingtoni, duke thënë se shumë prej tyre janë mercenarë që “me një kaçik të sulmojnë”.

“Kur më kanë thënë mua që ty do të sulmojnë mi kanë lëshuar menjëherë zagarët në shpinë, zagarët janë shumë gazetarë mercenarë që me një kaçik të sulmojnë. Menjëherë më kanë sulmuar, në sekond sikur kam kundërshtuar për Ujmanin, shihni prononcimet e gazetarëve tanë në Kosovë që kanë shkuar atje, gazetarët serbë nuk bëjnë kështu. Gazetarët serbë, e mbrojnë Vuçiqin. Gazetarët që kanë qenë në Washington, shihi statuset…”, citohet të ketë thënë Haradinaj.

“Për AGK-në është shqetësues fakti që gazetarët ende janë pre e linçimeve të tilla. Etiketimet si këto nga ish-kryeministri i vendit për Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, janë tërësisht të papranueshme dhe cenojnë rëndë lirinë e shprehjes.

AGK u bën thirrje përfaqësuesve të shtetit dhe liderëve politikë që të njohin rolin e gazetarëve në një shoqëri demokratike dhe të përmbahen nga ushtrimi i presioneve ndaj tyre”, thuhet në reagim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.