Ballina / PSIKOLOGJI / A ndikojnë bisedat në mirëqenien tuaj?
A ndikojnë bisedat në mirëqenien tuaj

A ndikojnë bisedat në mirëqenien tuaj?

Socializmi bisedimi me të tjerët mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar stresin dhe për të përmirësuar marrëdhëniet. Një studim i ri hedh dritë në atë se a janë më efektive bisedat e gjata apo bisedat e shkurtra në lehtësimin e stresit dhe përmirësimin e mirëqenies tuaj personale.

Disa vjet më parë, Prof. Matthias Mehl nga në Universiteti i Arizonës në Tucson dhe ekipi i tij zhvilluan një studim për të përcaktuar ndërlidhjen e bisedave me mirëqenien e njeriut.

Gjetjet e tyre duket se sugjerojnë jo vetëm që bisedat substanciale na bëjnë më të lumtur, por edhe bisedat “thashetheme” mund të dëmtojë mirëqenien tonë.

Studiuesit raportuan se ata të cilët shpenzojnë më shumë kohë duke bërë “thashethëme” kanë mirëqenie më të dobët.

Gjetjet e reja të kërkuesve janë botuar në revistën “Psychological Science”.

@Fluidi

Provo po ashtu

frojdi dhe jungu psikoterapia analitike

Psikoterapia analitike: Prej Frojdit deri te Jungu

Psikoterapia analitike paraqet një grup drejtimesh psikoterapeutike, të cilat janë zhvilluar nga psikanaliza, nismëtar i …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.