Ballina / Galeria / A keni qenë ndonjëherë këtu? (foto)

A keni qenë ndonjëherë këtu? (foto)

Shikuesit e transmetuesit amerikan CNN, si çdo vit tjetër edhe sivjet kanë përzgjedhur qytet më të bukura të botës.

Në Top dhjetëshen e parë radhitet qyteti San Miguel de Allende i Meksikës. Qyteti ofron ndjenjë për traditën dhe shquhet me pamjet e tij romantike. Pas tij rreshtohet Firenca në Itali, qytet ky antik bukuritë e të cilit mahnitnin miliona e miliona vizitorë në vit.

I treti me radhë është Budapesti në Hungari, qytet ky të cilin votuesit e identifikojnë me ‘zemrën e Europës’.

Vendin e katërt për nga bukuria e zë vendlindja e Mozzartit, Salzburgu austriak. Sipas anketës ‘Salzburgu iu kthen prapa në kohë. Qyteti i vogël Charlston i Carolinës jugore në SHBA rreshtohet në pozitën e pestë për nga bukuria e tij.

“Rëra, dielli, historia, ushqimi i mirë dhe njerëzit miqësorë, janë ato që këtë qytet e bëjnë të dëshiruar”.

Në gjysmën e dytë të listës ndodhet  San Sebastiani i Spanjës ku secili mund të shijoj pa fund ushqimin e shijshëm baskë.

Qyteti i shtatë shquhet me muzikë dhe historinë e pasur në fushën e artit përgjithësisht. E ai është Vjena e Austrisë.

Roma radhitet e teta dhe ka vite që nuk zbret nga top-dhjetëshja e qyteteve më të bukura të botës.

“Vizitorët kthehen çdo vit dhe çdo herë gjejnë diçka të re”, e kanë përshkruar me këto fjalë kryeqytetin italian, Romën.

Pas Romës, rreshtohet Siena po ashtu në Itali e që dallohet me ngjarje të shumta kulturore dhe për monumente të shumta historike.

Lista përmbyllet me qytetin  Quebec të Kanadasë, të cilin e përshkruajnë si qytet me një sharmë klasik, me pasuri të mëdha të monumenteve historike dhe qendra fantastike për shopping. /InfoGlobi/e

1. San Miguele de Allende, Meksikë

"The lack of street lights and billboards makes the region romantically and historically beautiful, and the city itself offers a traditional feeling of a small town in the heart of Mexico." Which is why this central Mexican city was voted No. 1.

2. Florencë, Itali

This ancient Italian city also tied for the second spot on the global rankings.

3. Budapest, Hungari

"Everything about Budapest was entrancing." It seems most of the reviewers agreed with this feedback about this beautiful European city.

4. Salzburg, Austri

Mozart's hometown "will transport you back in time," according to the poll.

5. Charlston, Karolinë

This southern U.S. city tied for fifth spot on the global rankings, but was named the top U.S. city for its "sand, sun, history, good food and friendly people."

6. San Sebastian, Spanjë

"Basque beauty" San Sebastián tied for fifth place. "All you need to do here is eat, eat and eat."

7. Vjenë, Austri

"Drenched in music, history and the arts, Vienna earned high marks from readers. Not that anyone would find that surprising," said the magazine, explaining Vienna's seventh-spot placement.

8. Roma, Itali

Rome was praised for being so full of great sights, visitors "can return again and again and always see something new."

9. Siena , Itali

Siena was described as "quieter than Rome and Florence, but jam-packed with history and culture amid rolling Tuscan hillsides." It was one of five Italian cities to make the top 25.

10. Quebec, Kanada

Condé Nast Traveler announced its 2013 Readers' Choice Awards yesterday. Québec City squeezed into the top 10 of the world's Top 25 Cities, due to its "old-world charm," "awesome historic assets" and "great shopping," according to CN Traveler readers.

 

Provo po ashtu

universi

Shkencëtarët: Ja ku ka jetë aliene

Jeta mund të jetë duke lulëzuar në një numër botësh oqeanike në sistemin tonë diellor. …