A i keni parë mantiat më të shijshme në qytet ?

Mantia

Per brumin:
Merr 700 ml uje te vaket
Krip
Dhe miell derisa te behet nje brum i forte
Kete brum e ndan ne dy pjese dhe prej dy pjeseve nxjerr nga dhjete kuleq te cilet i shtrik me holluese edhe i lyen me vaj…edhe i qet siper njeri tjetrit. Pastaj keta kuleq i shtrin me duar se bashku ne nje petë te vetme. Kete pete e pren ne katrora te vegjel dhe secilin katror e mbush me pergatitjen e poshteshenuar.

Mbushja:
Gjysme kg mish i bluar
2 qepe te grira imet
Veget
Piper i zi
Pak piper i kuq
Kete perzierje e fergon ne temperature te ulet dhe pastaj i mbush katrorat e petes, te cilet i rendis ne tepsi te lyer me gjalp…siper katrorat pasi i qet ne tepsi i lyen me vaj. Pastaj i fut ne furre te parangrohur ne 250 grade.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.