Ballina / KRYESORE / 250.000 persona në “Kërcimin e Paqes” në Biennale

250.000 persona në “Kërcimin e Paqes” në Biennale

Mijëra njerëz morën pjesë në edicionin e 18-të të Biennales, në qytetin francez të Lyonit.

250.000 persona dolën në rrugë për të parë “ kërcimin e paqes “.

Latifa Ibn Ziaten, krijoi një organizatë për paqe pasi u vra djali i saj nga Mohammad Merah. Ajo është e nominuar për çmimin nobel për paqe, e cila është nderi i këtij organizimi.

Pjesëmarrës të këtij eventi është edhe ish futbollisti francez, Lilian Thuram.

Thuram i cili është edhe aktivist kundër racizmit, është kumbara e Biennales, shkruan euronews.

“Mendoj se është shumë e rëndësishme, sidomos sot, me gjithçka që po ndodh politikisht, qoftë në Francë apo në Evropë, për të bërë gjëra së bashku për faktin se ne mund të marshojmë e të kërcejmë dhe të denoncojmë diskriminimin, problemet e përjashtimit. .. edhe për besimin në të ardhmen, kam ndjenjën që na nevojitet “.

Provo po ashtu

be

Reuters: BE do të shtyjë vendimin për negociata me Shqipërinë

Shtetet e Bashkimit Evropian ishin të pranishëm të hënën për fillimin e bisedimeve me Shqipërinë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.