fbpx
gratë, The Hunger Games: Katni and Peeta Reaping Scene

20 filma inspirues për gratë e forta

20 filma inspirues për gratë e forta

Shkruan: Alberinë Dodaj/infoGlobi

InfoGlobi, ka vënë bashkë një listë prej 20 filmash frymëzues për gratë më vendimtare dhe të guximshme.

The Devil Wears Prada

Andrea është një vajzë provinciale dhe një e diplomuar në Universitet. Ajo ëndërron të bëhet një gazetare dhe punësohet nga Miranda Priestly, kryeredaktorja e një reviste të madhe të modës në New York. Andrea ka ëndërruar gjithmonë një punë si kjo, por ajo nuk kishte idenë se sa e vëshitirë do të ishte.

Brave

Një sigjetare e aftë zgjedh rrugën e vet në jetë, duke sfiduar klanet e fuqishme skoceze dhe udhëheqësit e tyre. Ajo shkon te një i vetmuar për këshila, i cili jo vetëm që refuzon ta ndohmojë, por edhe e imponon në një magji të rrezikshme në Merida. Kjo princeshë e re duhet të mbështet në trimërin e saj që të thyej mallkimin e fuqishëm.

Mamma Mia!

Një vajzë e re me emrin Sofia do të martohet dhe endëron nj ceremoni martesore traditcionale. A jo nuk dëshiron asgjë më shumë se babai i sah ta dërgojë në altar. Problemi është se ajo nuk e di se kush është babai i saj, pasi që nëna e saj Donna nuk i ka folur kurrë për të.

Gravity

Dr. Ryan Stone do të përfundojë misionin e saj të parë në hapësirë, komanduar nga astronauti Matt Kowalski, i cili është në ekspeditën e tij të fundit para daljes në pension. Çdo gjë është duke shkuar mirë. Nuk ka asnjë shenjë se diçka e keqe mund të ndodhë, por…

The Hunger Games

Drejtor Gary Ross ka krijuar një nga trilogjitë më të sukseshme në historinë e kinemasë, aktruar nga Jennifer Lawrence, një aktore super e talentuar dhe ambicioze. Filmi tregon historinë e heroinës së Lawrenc-ës, jeta e së cilës shpejt u shndërrua në një luftë për mbijetesë.

Salt

Në këtë film, Angelia Jolie luan një agjente të CIAS-es të quajtur Evelyn Salt, e cila në njëfarë mënyre arrinë për të shmangur burgun, pasi ajo është akuzuar se është një spiune ruse. Tani detyra kryesore e saj është për të pastruar emrin e saj.

https://www.youtube.com/watch?v=aVKl02jGsCw

 

Black Swan

Komploti sillet rreth një kërcimatereje baleti e cila konkuron me një rival të ri për rolet kryesore. Me ditën e performancë s që po afrohet , niveli i intrigave bëhet ditae ditës më i lartë. Fimi është i mrekullueshëm. Natalie Portman dhe Vincent Caseel janë madhështorë në rolet e tyre.

Malena

Mlena është një grua e ve e bukur që është makthi i çdo njeriu dhe zili e çdo gruaje. Gratë përhapin thashetheme të piosta për Malenen, dhe burrat mbajnë ëndrra për të. Një kombinim fantastik i feminizmit dhe forcës nga personazhi i Monica Belluci e bënë këtë film briliant.

Alice in Wonderland

Fimi flet për historinë e Alice Kingsley, një 19 vjeçare që lufton me rrethana të papritura. Ajo merr një propozim nga Hamish, dajli i pasur i zotëris dhe zonjës Ascot. Duke mos i dhënë përgjigje vajza i shpëton turmës, vë re një leupr në lëndinë, e ndjekë atë në vrimën poshtë, dhe e gjn veten në një botë magjike e quajtir “Underland” .

Mona Lisa smile

Katherine Watson është një profesoreshë e historis së artit në një kolegj i gjithi me femra. Pasionante dhe entiziaste, ajo lufton për barazinë gjinore dhe ka një ndikim tek nxënësit e saj. Duke i mësuar vajzat që të marrin rolin e tyre traditcional në shoqëri, Katherine etë është frymëzuar për të marrë një vështim të ri në jetën e saj.

G.I Jane

Lt. Jane O’Neil, e luajtir nga Demi Moore, është kadidatja e parë femër në programin elitës së Marinës së SHBA-ve në “Catalano” qendra trajnuese në Folrida. Vetëm ushtarët më të mirë të SHBA-ve janë zgjedhur për të shërbyer në këtë shkollë të mbijetese, ku pothuajse 60% e kandidatëve dalin brenda javës së parë. A është e mundur për një grua që të mbijetojë këtu?

The Blind Side

Një grua e kujdeshme me emrin Ligh Anne Tuohy nga një familje e lumtur krishtere merr një të pastrehë, djalë adolshent afro-amerikanë i cili është analfabetë. Ajo endihmonë atë të bëhet një yll futbolli dhe të marrë një edukim apo arsimim.

Lara Croft: Tomb Raider
Lara Croft është mahnitëse, e zgjuar dhe trimëresh. Ajo është një artiste e aftë ushtarake, një gjuajtëse e shkëlqyer, dhe mund të mbijetojë në kushtet më ekstreme.

Miss Congeniality

Një agjents e FBI-së i quajtir Gracie është e detyruar të marrë pjesë në një konkurs bukurie “Miss Amerika” , ku një vrasës serial me nofkën “qytetar” pritet të shfaqet. Me ndihmën e Victor, një trajner me përvojë bukurie, Gracie duhet të mësojë të bëhet një zonjë, për ta gjetur vrasësin. Gjatë filmit, heroina kryesore shpesh gjendet në situata qesharake, ndërsa në njëfarë mënyre gjithmonë del me nder.

Frida

Frida ishte vetëm 20 vjeçare kur ajo u martua me të pasurin e degjeneruar Diego Rivera, artistin më të famshëm të Meksikës. Filmi tregon për arritjet e saj të shquara profesionale dhe tregon historinë e vërtetë të jetë së saj.

Kill Bill

Në një ceremoni martese, një grua shtatzënë, e cila është gjithashtu një vrasëse me ermin e kosduar si Black Mamba, është plagosur dhe qëlluar rëndë nga një njeri, i quajtur Bill. Plumbi e godet në kokë, por nuk e vret atë. Pai gjendet në koma për katër vjetë, ajo zgjohet e etur për të gjetur ata që e tradhëtuan atë.

Changeling

Heroina kryesore (Angelia Jolie) thërret policinë për të filluar një kërkim të fëmijës së saj. Disa kohë më vonë me përshkrimet që i kishte bërë, djali gjendet. Megjitahtë ajo insiston që ai nuk është djali i saj. Një nënë e vetmuar që kërkon ndihmë, por e gjen veten diku tjeter.

Juno

Juno është një nxënëse e Shkollë së Mesme e cila zbulon se është shtatzënë. Vajza gjen një çift të martuar të cilët dëshirojnë ta adopotojnë fëmijën e saj të palindur. Duke qenë e re, ajo duhet t’u përgjigjet pyetjeve të vështira: Çfarë duhet të bëjë ajo? Çfarë do të jetë më mirë për femijën e saj? Së findi ajo e bën një veprim të pazakontë.

Million Dollar Baby

Duke qenë në një luftë të vazhdueshme me botën e jashtme, Maggie ka nj guxim të palëkundur dhe vullnet për të fituar, Më shumë se çdo gjë, ajo dëshiron që njerëzit të besojnë në të. Në ffilim një trajner boksi, me ermin Frankie refuzon që ta trajnojë atë, por Meggie është shumë kokëfortë për të hequr dorë. Më vonë kuptojnë se ata të dy kanë të njëjtin qëllim, i cili është për të kaluarën dhe të kenë një familje.

20.The Iron Lady

Fimi tregon historinë e Margaret Thatcher, kryeministrja e parë femër në Britanisë, portretizuar shkëlqyeshëm nga Meryl Streep. Ju duhet ta shikoni filmin për të parë fuqinë që posedon kjo grua.

InfoGlobi/ Alberinë Dodaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.