jahtet

11 jahtet më të shtrenjta në botë

Është bërë normale që individët më të pasur në botë të shpenzojnë miliona, madje miliarda në super jahte luksoze.

Sheikët e naftës e manjatët rusë njësoj po kalojnë pushimet në jahte masive me pishina të notit, salla të basketbollit e madje edhe salla të koncerteve.

Këto janë 11 jahtet më të shtrenjta në botë:

jahti1

200 milionë dollarë – Bashkë krijuesi i Microsoft – Paul Allen

250 milionë dollarë – Ish kryeministri i Katarit – Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani

256 milionë dollarë – Miliarderi rus – Alisher Usmanov

300 milionë dollarë – Sulltani i Oman-it

400 milionë dollarë – Zëvendës Presidenti dhe Kryeministri i Dubait – Sheiku Mohammed bin Rashid Al Maktoum

 

400 milionë dollarë – Manjati rus – Andrey Melnichenko

560 milionë dollarë – Princi i Arabisë Saudite – Mohammed bin Salman

590 milionë dollarë – Biznesmeni Amerikan – Davvid Geffen

600 milionë dollarë – Jahti më e madhe në botë, ndërsa askush nuk e di se e kujt është, e që ka sistemin e mbrojtjes ndaj raketave e ka edhe nëndetëse të veten

1.9 miliardë dollarë – Jahti i dytë për nga madhësia në botë – Miliarderi Rusë, Roman Abramovich

4.8 miliardë dollarë – Jahti i bërë nga ari e që është më i shtrenjti në botë – raportohet se është nën pronësi nga një biznesmen malajzian.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.