100 thëniet më të bukura nëpër filma

Të bukura, të mençura, me kuptim dhe thjesht të pazakonta. Ja lista e 100 thënieve më të bukura të filmave në të gjithë kohërat:

1-“Të gjitha këto momente do të shuhen me kohën… si lotët në shi”
Roy Batty / Rutger Hauer në Blade Runner (1982)

2-“Bond, Xhejms Bond”
Sean Connery në Dr. No (1962)

 3“Mikesha më e mirë e një djali është nëna e tij”
Norman Bates / Anthony Perkins në Psycho (1960)

4- “Por më pas ndoshta kuptova se çfarë është ferri: pjesa e mbetur e përjetësisë e kaluar në Bryzhin e dreqit”
Ray / Colin Farrell në Në Bryzh (2008)

5- “Bëni ditën tuaj djema. Bëjini jetët e juaja të jashtëzakonshme”
John Keating / Robin Williams në Dead Poets Society(1989)

6- “Babi! Babi im!”
Bobbie Waterbury / Jenny Agutter në Railway Children (1970)

7- “Ju mendoni se jam aq budalla sa mos të di se çfarë janë lëvdatat?”
Derek Zoolander / Ben Stiller në Zoolander

8- “A ju duket gjë sikur e çaj kokën?”
James Bond/ Daniel Craig ne Casino Royale (2006)

9- “A ju dukem gjë si një person që i intereson se çfarë mendon Zoti?”
Doug Bradley / Pinhead në Hellraiser (1983)

10-“Jashtëtokësorët telefonuan në shtëpi”
Gertie / Dree Barrymore në ET Extra-terrestrial (1982)

11-“Tani boll. Boll luftova me këta gjarpërinj dreqi në këtë avion dreqi”
Neville Flynn/Samuel L Jackson në Snakes on a Plane (2006)

12- “E mbaj mend që herët që doja të bëhesha gangster. Për mua ishte më mirë se sa të bëhesha presidenti i SHBA-së. Të bëheshe gangster do të thoshte të zotëroje botën”
Henry Hill / Ray Liotta në Goodfellas (1990)

13- “Të gjithë vrapojnë”
John Anderton/Tom Cruise, Minority Report (2002)

14- “Lidhni rripat e sigurimit, do të jetë një natë me turbulenca”
Margo Channing/Bette Davis në All about Eve (1950)

15- “Frankly, i dashur, nuk më plas fare”
Rhett Butler/Clark Gable në Gone with the Wind (1939)

16- “Jetoni, ose vdisni”
Andy Dufresne/Tim Robbins në The Shawshank Redemption (1994)

17- “Vazhdo, ndreqe ditën time”
Harry Callaghan/Clint Eastwood në Sudden Impact (1983)

18- “Ja një telash tjetër ku më ke futur”
Ollie/Oliver Hardy në Sons of the Desert (1933)

19- “Po të kërkojnë ty djalosh”
Rick Blaine/Humphrey Bogart në Casablanca (1942)

20- “Ai nuk është i dërguari i Zotit, ai është djalë i keq”
Terry Jones në Monty Python’s Life of Brian (1979)

21- “Hej, mos hiq dorë nga masturbimi. Është seks me dikë që dashuiron”
Alvy Singer/Woody Allen në Annie Hall (1977)

22- “Shpreso. Është e vetmja gjë më e fortë se frika. Pak shpresë është diçka efektive. Shumë shpresë është diçka e rrezikshme”
President Snow/Donald Sutherland në The Hunger Games (2012)

23- “Si të pëlqejnë këto mollë?”
Will Hunting/Matt Damon në Good Will Hunting (1997)

24- “Unë jam e madhe. Është piktura që më nxjerr të vogël”
Norma Desmond/Gloria Swanson në Sunset Boulevard (1950)

25- “Unë jam Groot”
Groot/Vin Diesel në Guardians of the Galaxy (2014)

26- “Unë jam Spartaku”
Turma në Spartacus (1960)

27- “E hëngra mëlçinë e tij së bashku me disa fasule”
Hannibal Lecter/Anthony Hopkins në The Silence of the Lambs (1991)

28- “Mund të kisha klas. Mund të isha konkurrent. Mund të isha bërë dikushi’
Terry Molloy/Marlon Brando në On the Waterfront (1954)

29- “Do pi qumështin tuaj”
There Will be Blood (2007)

30- “E dua llambën”
Anchorman: the Legend of Ron Burgundy (2004)

31- “Kurrë nuk gjeta shokë më të mirë se sa kur isha 12 vjeç. Gjeti ndonjë nga ju?”
Richard Dreyfuss, Stand By Me (1986)

32- “Shoh njerëz të vdekur”
Cole Sear/Haley Joel Osment, The Sixth Sense (1999)

33- “Dua të rri vetëm”
Grusinskaya/Greta Garbo, Grand Hotel (1932)

34- “Dua të luaj një lojë”
Saw (2004)

35- “Isha i shëruar”
Alex/Malcolm McDowell, A Clockwork Orange (1971)

36- “Ah sikur ta dija si të hiqja dorë nga ty”
Jack Twist/Jake Gyllenhaal, Brokeback Mountain (2005)

37- “Nëse e ndërton, do të vijë”
Shoeless Joe Jackson/Ray Liotta, Field of Dreams (1989)

39- “Nëse po kërkon shpërblim, po të them që nuk kam para. Por, ajo që kam, janë disa aftësi të veçanta, aftësi të cilat i kam akumuluar gjatë karrierës sime. Aftësi që i tmerrojnë njerëzit si ty”
Bryan Mills/Liam Neeson, Taken (2008)

40- “Nëse gjen një mënyrë pa i shërbyer një mjeshtri, atëherë le ta dinë të gjithë. Do të jesh personi i parë në botë që e bën këtë gjë”
Lancaster Dodd/Philip Seymour Hoffman, The Master (2012)

41- “Do të kthehem”
Arnold Schwarzenegger, The Terminator (1984)

42- “Do të marr çdo gjë që ajo ka”
Estelle Reiner, When Harry Met Sally (1989)

43- “Jam vetëm një vajzë që po qëndroj përpara një djali të cilit i kërkoj të më dojë”.
Anna Scott/Julia Roberts, Notting Hill (1999)

44- “Jam aq i çmendur sa Ferri vetë”.
Howard Beale/Peter Finch, Network (1976)

45- “Do t’i bëj një ofertë, të cilën nuk mund ta refuzojë”
Don Corleone/Marlon Brando, The Godfather (1972)

46- “Besoj se jeta do të thotë shumë më shumë se sa thjesht të dukesh i bukur. Dhe kam në plan ta gjej se çfarë është”
Zoolander (2001)

47-“Jam gati për mbylljen”
Norma Desmond/Gloria Swanson, Sunset Blvd (1950)

48- “Do t’i mbyll sytë fort derisa çdo gjë të bëhet e zezë”
Patricia Franchini/Jean Seberg, Breathless (1960)

49- “Më vjen keq për humbjen tënde. Mamaja jote ishte grua shumë tërheqëse”
The Royal Tenenbaums (2001)

50- “Në rast se nuk shihemi, pasdite të mbarë, darkë të mbarë, dhe natën e mirë”
Truman Burbank/Jim Carrey, The Truman Show (1998)

51- “Në Zvicër ekzistonte dashuria vëllazërore – dhe 500 vjet demokraci dhe paqe. E fundja çfarë prodhuan ata? Orët!”
Harry Lime/Orson Welles, The Third Man (1949)

52- “Turp, shumë turp, ata të gjithë erdhën për mua”
Julius Caesar/Kenneth Williams, Carry On Cleo (1964)

53- “Ishte e bukura që e vrau bishën”.
Carl Denham/Robert Armstrong,King Kong (1933)

54- “Ishte telash i vërtetë, apo jo sherif? Nëse jo, atëherë do të vazhdojë derisa të arrijë këtu”
No Country for Old Men (2007)

55- “Budallai kërkon logjikën në dhomat e zemrës njerëzore”
Everett/George Clooney në O Brother, Where Art Thou? (2000)

56- “Çështja është se sa e zezë mund të jetë? Dhe përgjigja është jo më shumë se aq e zezë”
Nigel Tufnel/Christopher Guest, This is Spinal Tap (1984)

57- “Kjo nuk është vrasje, është kamuflim”
Hot Fuzz (2007)

58- “Vetëm vazhdo të notosh”
Finding Nemo (2003)

59- “Le të shkojmë në Winchester, e të pimë nga një birrë”
Shaun of the Dead (2004)

60- “Jeta është një kuti çokollatash, Forrest. Kurrë nuk e di se çfarë do të marrësh?”
Zonja Gump/Sally Field, Forrest Gump (1994)

61- “Jeta ekziston vetën në Tokë, dhe jo për një kohë të gjatë”
Melancholia (2011)

62- “Louis, besoj se ky është fillimi i një shoqërie shumë të bukur”
Rick Blaine/Humphrey Bogart, Casablanca (1942)

63- “Njeriu që arrin të kapë mizën me shkopinjtë kinezë që përdoren për të ngrënë, mund të arrijë gjithçka”
Mr. Miyagi/Pat Morita, The Karate Kid (1984)

64- “Le të jetë forca e gjitha me ty”
Han Solo/Harrison Ford, Star Wars (1977)

65- “Emri im është Maksimus Decimus Meridius, komandant i Ushtrisë së Veriut, gjeneral i legjioneve Felix dhe shërbëtor besnik i perandorit të vërtetë, Marcus Aurelius, baba i një djali të vrarë, bashkëshort i një gruaje të vrarë, dhe do të marr hakmarrjen time në këtë jetë apo në tjetrën”.
Gladiator (2000)

66- “Askush nuk e vendos atë në një cep”
Johnny Castle/Patrick Swayze, Dirty Dancing (1987)

67- “Askush nuk është perfekt”
Osgood E Fielding III/Joe E Broën, Some Like It Hot (1959)

68- “Norvegjia ka shumë krijesa të çuditshme, prandaj nevojiten më shumë linja energjie”
Troll Hunter (2010)

69- “Ti po kërkon sekretin, por nuk do ta gjesh, sepse me siguri nuk po e kërkon tamam atë. Ti në të vërtetë nuk do të dish. Do të mashtrohesh”
The Prestige (2006)

70- “Oh, Zoti im i dashur, mos je një nga ata njerëzit lotsjellës?”
Fletcher/JK Simmons , Whiplash (2014)

71- “Oh Zot, shikoje atë gëzof njëbrirësh. Ka aq shumë gëzof, sa do të vdes”
Despicable Me (2010)

72- “Jerry, mos kërko hënën, kemi yjet”
Charlotte Vale/Bette Davis në Now, Voyager (1942)

73- “Mosha e vjetër. Është e vetmja sëmundje, zotëri Thomspon, për të cilën nuk kërkon të shërohesh”
Mr Bernstein/Everett Sloane, Citizen Kane (1941)

74- “Trëndafil i pahapur”
Charles Foster Kane/Orson Welles, Citizen Kane (1941)

75- “Përshëndete mikun tim të vogël”
Tony Montana/Al Pacino in Scarface (1983)

76- “Mund të thuash ç’të duash për nazistët…por ata kishin stil”
Outpost (2007)

77- “Është qejfi më i madh që kam bërë, pa qenë nevoja të qesh”
Alvy Singer/Woody Allen, Annie Hall (1977)

78- “Kjo ishte mënyra si u copëtua”
CC Baxter/Jack Lemmon, The Apartment (1960)

“Ja kjo më mërzit: Që jeta është aq e ndryshme nga ajo e librave”
Marianne Renoir/Anna Karina, Pierrot Le Fou (1965)

79- “I ftohti nuk më ka bezdisur kurrë”
Frozen (2013)

80-“Të të quash ty budalla është një fyerje për budallenjtë”
Wanda/Jamie Lee Curtis in A Fish Called Wanda (1988)

81- “Për në pafundësi… dhe përtej saj”
Buzz Lightyear/Tim Allen në Toy Story (1995)

82- “Toto, më duket se nuk jemi më në Kansas”
Dorothy/Judy Garland , The Wizard of Oz (1939)

83- “Ne të gjithë duam ta ndihmojmë njëri-tjetrin. Kështu janë qeniet njerëzore. Ne duam të jetojmë nga lumturia e njëri-tjetrit, jo nga mjerimi i njëri-tjetrit”
Charlie Chaplin , The Great Dictator (1940)

84- “Ne duam verërat më të mira në dispozicion për njerëzimin. I duam këtu dhe i duam tani”
Withnail/Richard E Grant në Withnail & I (1986)

85- “Po sikur e nesërmja mos të ekzistonte? Do të thotë që s’ka ekzistuar një e tashme”.
Phil Connors/Bill Murray në Groundhog Day (1993)

86- “Çfarë prisje ti, një stilolaps shpërthyes?”
Q/Ben Whishaw in Skyfall (2012)

87- “Kur erdha në Romë në moshën 26-vjeçare, u ndjeva mirë në atë që mund të quhej jeta me standard të lartë. Por nuk ishte ajo që doja. Doja të isha mbreti i kësaj jete. Nuk doja thjesht të merrja pjesë nëpër festa, doja fuqinë që t’i bëja ato të dështonin”.
Jep Gambardella/Tony Servillo, The Great Beauty (2013)

88- “Pse kaq serioz?”
The Joker/Heath Ledger, The Dark Knight (2008)

89-“Nuk mund të ma hedhësh mua. Babadimri nuk ekziston”
Chico Marx, A Night at the Opera (1945)

90-“E ke ti radhën Glen Coco”
Mean Girls (2004)

91-“Di si të fishkëllesh apo jo Steve? Mjafton të puthitësh buzët…”
Lauren Bacall në To Have and Have Not (1944)

92- “Vjen erë të mirë dhe ke një fytyrë shumë rrëzëllitëse”
Becca/Ellie Kemper, Bridesmaids (2011)

93-“Me mua po flet?”
Robert de Niro, Taxi Driver (1976)

94-“Do të të duhet një varkë më e madhe”
Brody/Roy Scheider , Jaës (1975)

95- “Ti nuk je trap, Mark. Por, po përpiqesh shumë të jesh”
The Social Network (2010)

96-“Nuk je shefi im Jack. Nuk je mbreti i Dirk. Unë jam shefi i vetvetes. Jam mbreti i vetvetes. Unë jam Dirk Diggler. Unë jam ylli”
Dirk Diggler/Mark Wahlberg in Boogie Nights (1997)

97- “Mjafton të shpërthesh dyert”
Charlie Croker/Michael Caine në The Italian Job (1969)

98- “Isha duke të përshëndetur”
Dorothy Boyd/Renee Zellweger në Jerry Maguire (1996)

99-“Unë nuk jam i ndershëm. Por, ndershmërisht të them që janë të ndershmit ata nga të cilët duhet të kesh frikë”
Johnny Depp, Pirates of the Carabbean

100- “Zotërinj, nuk mund të ziheni këtu. Kjo është Dhoma e Luftës”
President Merkin Muffley/Peter Sellers në Dr Strangelove (1964)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!