10 sekretet e Versace’s: Korridore të fshehta, pishina milionëshe e mysafirë special (Foto)

Kur stilisti legjendar i modës Gianni Versace bleu vilën e tij në stilin e Mesdheut, atëherë ndërtesa apartamentesh e Pallatit të Amsterdamit, në Miami Beach në vitin 1992, Ocean Drive ishte ende një koleksion i rastësishëm i hoteleve të vogla, agjencive të modelimit dhe shtëpive të të moshuarve.

Deri në vitin 1997, viti kur u vra nga vrasësi seria Andrew Cunanan në hapat e para të shtëpisë së shquar që kishte shpenzuar 33 milionë dollarë të rikthyera, shiriti i bregut të detit ishte një destinacion i famshëm.

Njëzet vjet pas vdekjes së Versace, ku përvjetori i vrasjes së tij është 15 korriku, prona, tani hoteli i preferuar i famshëm “Villa Casa Casuarina”, dhe skenat fantastike ku dhe janë dëshmuar ende kapin imagjinatën e publikut.

Sezoni i dytë i antologjisë amerikane të Crime Story Ryan Murphy, Andrew Cunanan, Gianni Versace dhe Manhunt, më i madhi në historinë e SHBA- ve, i cili u shfaq në vitin 2018, tregon historinë e jetës dhe vdekjes së projektuesit më të mirë, në mënyrë të pashmangshme nga shtëpia e tij super e famshme.

Seriali filmoi “skenat thelbësore” në shtëpinë e kthyer tani në hotel, thotë menaxheri i përgjithshëm i Casa Casuarina, Chauncey Copeland, i cili vëren se qindra vizitorë ende vijnë të paguajnë haraç në portat e pronës çdo ditë. Por karakteristikat më joshëse mund t’i gjeni duke i kontrolluar këto 10 më poshtë.

1. Pishina 24 Karat
Sheshi më i shquar i vilës është pa dyshim që është pishina e mozaikut, e cila është pikërisht ajo që nënkupton emri i saj: “Përbëhet nga mijëra pllaka që janë importuar nga Italia, dhe qindra prej tyre janë ar 24 karat”, thotë Copeland.

Pas fitorës të saj në VMA 2005, Kelly Clarkson u hodh në pishinën e artë me rroba.
2. Një Kapsulë e fshehur kohore

Besohet se pronari origjinal i shtëpisë, Alden Freeman, ka fshehur një kapsulë kohore në shtëpi kur ajo u ndërtua në vitin 1930.

Kjo kapsullë kurrë nuk u zbulua, as gjatë rinovimit të thellë të shtëpisë së Versace në vitet 1990, por kjo kapsullë  mendohet të jetë e fshehur në themelit të ndërtesës, e cili nuk ishte prekur gjatë renovimit.

3. Rrugët e fshehura në vilë

Ka disa koridore të fshehura që janë përdorur vetëm nga Versace dhe mysafirët e tij. Më i famshmi e ka bërë bashk dhomën e tij të veshjes me një nga bibliotekat e tij personale. Pjesa më e madhe e tyre tani janë të mbyllura dhe biblioteka tani njihet si Lounge G.

4. Vizitorë e famshëm gjatë natës
Madonna, Elton Gjoni dhe Princesha Diana ishin të gjithë miq të Versace dhe mysafirë gjatë natës në vilë. Bashkëkohësit e modës si Diane von Furstenberg dhe Halston ishin gjithashtu vizitorë të shpeshtë, ka thënë Copeland.

5. Klientë të famshëm
Sot prona është një hotel super luksoz, Villa Casa Casuarina, dhe të famshmit vazhdojnë të vijnë. Kim dhe Kourtney Kardashian, Kylie Jenner, Justin Bieber, Drake, Sylvester Stalone dhe Lionel Richie janë të gjithë adhuruesit e këtij vendi.

6. Gjithë natën festë
Një klient anonim në klasin e parë (nuk mund të lepet emër sepse duhet ditur që hoteli vepron nën një kod të rreptë të privatësisë) ka qëndruar atje për një periudhë të gjatë. “Kthehej me një shoqërues nga klubi, festonin gjithë natën dhe pastaj dilte pasditen e ardhshme”, thotë Copeland.
“Kjo ishte një nga kohët më të gjalla.”

7. Regjistrohen vizitorët
Jashtë portave të hotelit, mbi të gjitha , qindra turistë vijnë çdo ditë për të hedhur lule në hapat e famshme ku ka kaluar ai dhe për të marrë fotografi të shtëpisë. “Rezidenca Versace është shtëpia e tretë më e fotografuar në Shtetet e Bashkuara, prapa Graceland të Elvis dhe Shtëpisë së Bardhë”, shton Copeland.
8.Vizitorët supernatyral
Një foto e tijë në fasadë për vizitorët shfaq një interes shumë të bezdisshëm “Ju merrni gjahtar të rastit fantazmë”, thotë Copeland. “Kemi pasur disa njerëz që vijnë gjatë viteve dhe përpiqemi ta ndiejnë frymën e tij. Për pjesën më e madhe e njerëzve ende e shohin atë si një vend që feston jetën e tij, më shumë se sa vdekja e tij”.

9. Një artist brenda shtëpisë
Zbavitjet e përhapjeve të famshme të Versace dhe jastëkët, e sollën për të filmuar American Crime Story, por arti i ndërlikuar i murit të hotelit është ruajtur prej vitesh nga një artist, pjesë e stafin që punon për të mbajtur dhe restauruar me kujdes shumë muraleve të pronës.

10. Lidhjet me Christopher Columbus
Shtëpia e Rinisë Mesdhetare u modelua në  Republikën Domenikane në pronësi të Diego Columbus, djalit më të madh të Kristofor Kolombit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.