March 30, 2015 6:23 am
Home / SHOWBIZ / Young fituese e ‘Miss World 2013″
megan-young-miss-bota-2013

Young fituese e ‘Miss World 2013″

Balli: Nën masa të ashpra të sigurisë ngjarja botërore në të cilën cdo vit zgjedhet ‘Miss World’ (Mis Bota) u përmbyll me vendosjen e kurorës së bukuroshes së parë të botës për vitin 2013. Megan Young nga Filipinet është fituese e titullit ‘Mis Bota 2013′, për të cilin kanë garuar bukuroshet nga 127 shtete të botës.

“Ju premtoj se do të jem Bukuroshja e Botës ndër më të mirat që ka ekzistuar ndonjëherë” ka deklaruar fituesja e Festivalit botëror , të 63-tit me radhë, 23 vjecarja Megan Young. Ajo pranoi kurorën nga ish Misi i Botës, kinezja ëenxia YU e cila ishte ‘Mis bota 2012′.

Sivjet në Bali të Indonezisë pati tensione për shkak të këtij organizimi botëror. Mbrojtësit e Frontit Islamik kanë dërguar mesazhe kërcënuese se do ta ndërprejnë ceremoninë ‘Mis Bota’ për shkak se ajo bie ndesh me vlerat e tyre fetare.

‘Pjesëmarrëset po shpalojnë pak si shumë lëkurën dhe trupin e tyre’, kishin deklaruar kërcënuesit.
Info Globi ka raportuar se vetëm tri javë para fillimit të manifestimit ‘Mis Bota 2013′, autoritetet indoneziane, kishin paralajmëruar se për shkaqe të sigurisë do ta zhvendosin vendmbajtjen e tij nga periferia e kryeqytetit Jakarta në ujëdhesën indoneziane Bali, kurse mediat botërore kanë raportuar që të paktën tri shtete, Australia, SHBA-të e Britania e Madhe kishin lëshuar vërejtjen publike që për të gjithë ata që planifikonin udhëtimin në Bali, të jenë më të vëmendshëm për aspektet e sigurisë.

“Për fat të shtunën nuk pati protesta dhe manifestimi kaloi në atmosferë të mirë”citohen të kenë thëbë zyrtarët policor në Balli pak pas përfundimit të manifestimit. Pjesëtarët e ‘Mbrojtësve të Frontit Islamik’ janë mjaft aktiv në Indonezi. Raportohet se gjatë vitit të shkuar kërcënimet që vinin nga radhët e tyre bënë që edhe Lady Gaga të anulojë koncertin e saj. Kurse para disa vitesh dyshohet se të njejtit kanë realizuar sulmet me bomba në Balli, sulme këto që kanë marrë rreth 200 jetë.

Si rezultat i pasigurisë dhe frikës nga incidentet, agjencia Associated Press raporton se “organizatorët e manifestimit ‘Mis bota’ kishin hequr nga programi pikën e defilimit të bukurosheve në rroba banjoje (bikini) dhe në vend të saj kanë futur defilimin e tyre me sarong, veshje kjo tradicionale në Indonezi, mirepo as kjo nuk i kishte kënaqur ekstremistët të cilt kërkonin ndalimin e mbajtjes së manifestimit. Këto ishin arësyet pse ai u zhvendos nga Jakarta dhe u mbajt në Balli”.

Përkundër të gjithave, si po e shpalon edhe fotoja me të cilin u ilustrua ky shkrim, Miss Bota 2013 duket e buzëqeshur dhe e relaksuar, e të tilla sot ishin edhe shoqëruesja e parë e Misit të sivjetmë 20 vjecarja nga Franca, Marine Lorphelin, dhe shoqëruesja e dytë , Carranzar Naa Okailey Shooter, 22 vjecare nga Gana./infoGlobi/V.B.

support_b_468_60

Lexo edhe këte

Kate

Kate sjell verën (Foto)

Modelja Kate Upton ka sjellë aromën e stinës së nxehtë me një shërbim të fundit ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>