January 29, 2015 11:20 pm
Të premten nis DAM Festivali i Muzikantëve të Rinj

Të premten nis DAM Festivali i Muzikantëve të Rinj

Edicioni i 8-të i festivalit ndërkombëtar të muzikantëve të rinj DAM 2013 do të mbahet më 1 dhe 2 nëntor në Prishtinë.

Ansambli prestiogjioz i perkusionistëve kroat SUDAR së bashku me pianistin Matej Mestrovic do të hapin këtë edicion më 1 nëntor me një koncert spektakël i cili do të mbahet në Teatrin Kombëtar nga ora 20:00.

Në koncert do të interpretohen premierë vepra nga Emmanuel Sejourne, Darko Sedak Benčić, Matej Mestrović dhe Manfred Menke.

“Festivali DAM edhe në edicionet e shkuara gjithmonë ka qenë i fokusuar në veçanti në promovimin e repertorit muzikor të shkruar për perkusione” thotë për infoGLOBI-n, zëdhënësja për media e DAM Festivalit, Vjosana Sina.

Kuarteti harkor “Prishtina” në përbërje të Visar Kuçit, Avni Thaqit, Arianit Shehut dhe Fraim Gashit (që të gjithë anëtarë të Filharmonisë së Kosovës) me repertorin klasik në këtë festival do dalë jashtë murreve të sallave të koncerteve.

Sina shton se “Koncerti i ansamblit do mbahet në qendër tregtare për të provokuar dëgjues të cilët nuk janë të afërt me muzikën klasike por edhe për t’i servuar dëgjuesit fanatik të muzikës klasike një ekperiencë për të dëgjuar kompozitorët klasik në një hapësirë alternative me parametra jo të zakoshëm akustik”.

“Gjetjet për të koncertuar në hapësira jo të zakonshme vijnë si pasojë e mungesës së hapësirave për art në vend” shton Sina.

Si program mysafir në festival mbyllet sezoni i shfaqjes “Dilerat” nga Bekim Lumi më 2 nëntor, poashtu e vënë në një hapësirë alternative, shtypshkronjën e braktisur të “Rilindjes”.

Në skenën e muzikës elektronike do performojnë Flooder nga Maqedonia, Dardan Ramabaja dhe Toton nga Kosova në Mhz dhe Mingle.

Ajo thotë se “Kapaku këtij edicioni do i vihet me një koncert (25 nëntor-Post Dam epilog i cili që dëgjuesin e dërgon në një udhëtim intersant sonor me muzikën e daullistit kosovar Nesim Maxhuni i cili promovon albumin e tij më të ri me Hip – Bop Quinetin e përbërë nga Dukagjin Muhaxherri (Saksofon), Visar Kuçi (Kitarë), Jeton Dolaku (piano), Enver Muhamedi (Bas), Nesim Maxhuni (Daulle)”./infoGLOBI/F.H/

Shkruaj/komento

E - maili juaj nuk do të publikohet

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

brazzers denildiginde aklimiza gelen ilk sitelerden bir tanesi olan cutporn.com, harika bir site olmakla birlikte en guzel porn videolari barindiran muhtesem lezbiyen porno siteleri arasinda yer almaktadir. Ayrica cutporn.com sitesi de bir bakima turkiye'de buyuk bir rokettube sektoru acmistir kendine ve turbanli porno izletme konusunda en guzel sitelerden bir tanesi olmustur. En begenilen brazzers,naughtyamerica,bangbros pornolarini yayinlayan sitemiz guzel bir yer tutmaktadir sektorde. xhamster pornolar acilmiyorsa eger acabiliriz. Ayrica bir diger sitelerimizden de mobil porno ve liseli porno izleyebilirsiniz. porno italiano